piątek, 27 kwietnia 2012

CZYTAJCIE ETYKIETY!

Zainteresuj się etykietami, ponieważ są one wiarygodnym źródłem cennych informacji żywieniowych. Czytając etykiety produktów spożywczych możemy uniknąć składników i dodatków niekorzystnych dla naszego zdrowia. Wiedza na ten temat daje możliwości decydowania i dokonywania lepszych wyborów.






Jak czytać listę składników?
Składniki na etykiecie są wymienione w porządku malejącym, wg ich masy. Zatem składniki, które są wymienione na początku listy mają największy udział w składzie produktu. 
Czytając etykiety powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na obecność sztucznych cukrów, konserwantów i substancji dodatkowych. Są one zwykle oznaczone symbolem E. Przyznanie międzynarodowego symbolu E oznacza, że składniki te zostały dopuszczone do spożycia, a w niewielkich ilościach nie powodują negatywnych reakcji. Szczególnymi wyjątkami są: benzoesan sodu (E 211) oraz glutaminian sodu (E 621), które powodują podrażnienie żołądka i mają właściwości rakotwórcze. 
Substancje z numerem od E100 do E199 to barwniki, E200-E268 - konserwanty, E270-E399 - przeciwutleniacze, E400 - E499 zagęszczacze. 
Organizm człowieka nie jest przystosowany do rozkładania i trawienia tych dodatków. Niektóre z nich spożywane w zbyt dużych ilościach powodują bóle głowy, chroniczne zmęczenie i alergie. 

Na opakowaniach można znaleźć również oświadczenia producentów o niskiej zawartości tłuszczu lub z dodatkiem żelaza. Co to właściwie oznacza??
Oświadczenie "z dodatkiem" oznacza, że producent dodał do produktu składnik, który naturalnie w nim nie występuje. Składniki i związki fitochemiczne zawarte w naturalnych produktach spożywczych współdziałają ze sobą. Producenci dodają do produktów pojedyncze składniki pokarmowe, których brakuje w jego diecie, jednak w izolacji od innych substancji nie spełniają one swojej roli. 
Produkty wzbogacone, to produkty jak np biały ryż, który w trakcie obróbek został pozbawiony witaminy B3, 80% witaminy B1, manganu, fosforu, żelaza, błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Dlatego też często produkty, w tym wypadku ryż wzbogaca się o witaminy. Jednak forma, w jakiej dodawane są te składniki nie jest już taka sama jak występująca w naturalnym, nieprzetworzonym produkcie. Dlatego lepiej wybierać produkty, jak najmniej przetworzone, które zawierają jak najwięcej składników odżywczych. 

Unikaj jedzenia produktów, gdzie na początku listy znajdują się: sól, cukier, tłuszcze nasycone.  Zalecana dzienna norma spożycia soli to 6g. Warto pamiętać, że sól znajduje się także w wielu produktach. W miarę możliwości starajmy się wybierać produkty bez soli. Czytając etykiety uważajmy też na słowo sód, gdyż 1g sodu zawiera 2,5g soli. Nadmiar soli podnosi ciśnienie co prowadzi do chorób serca, udarów, problemów z nerkami.
Produkty z dodatkiem cukru są wysokokaloryczne, najczęściej zawierają niewiele witamin i minerałów. 
Niektóre tłuszcze są dobre, a nawet niezbędne dla naszego organizmu. Na etykietach jednak nie ma wzmianki o tym czy tłuszcze zawarte w produkcie są tymi niezbędnymi czy też tymi złymi. 





10 GŁÓWNYCH DODATKÓW KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ:
  • Acesulfam K
  • Aspartam
  • Azotyny i azotany
  • BHA i BHT
  • Bromek potasu
  • Glutaminian sodu
  • Kofeina
  • Siarczany
  • Sztuczne barwniki
  • Tartrazyna
I PAMIĘTAJCIE: Jeżeli potrzebujecie słownika, żeby rozszyfrować etykietę, to prawdopodobnie nie powinniście jeść tego produktu. 



4 komentarze:

  1. Słusznie! Bardzo fajnie napisane :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety teraz to prawie na wszystko trzeba mieć oko, najlepiej to byłoby samemu w większości produkować jedzenie, np. piec chleby czy schab zamiast wędliny

    OdpowiedzUsuń
  3. 1g sodu zawiera 2,5g soli? A to przetworzona żywność.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mądry post! Ja polecam książki lub programy Katarzyny Bosackiej "WIem, co jem". Z całego cyklu można naprawdę zyskać wiele cennych informacji nt. jakości produktów spożywczych. Ja już wiem, co wybierać na sklepowych półkach.

    OdpowiedzUsuń